Ramatas stāstnieku kopas nodibināšana "Ramatas spēku meklējot"
Rudenīgi apcerīgās noskaņās noslēdzās oficiālā projekta “7, 8, 9 – areče nu – te viņi!” daļa, tas gan nenozīmē, ka stāstnieku tikšanās Ramatā ir beigušās. Agitai Lapsai un Dacei Liepai ir patiess prieks par jaunizveidoto radošo Ramatas stāstnieku kopu "Ramatas spēku meklējot" https://www.facebook.com/groups/1238792654048718, kurā iekļaujas arī Vērša ciema stāstnieki. Ramatas, Vērša un Ipiķu stāstnieki kopā ar Mazsalacas stāstniekiem aktīvi jau trešo gadu darbojas projektu ciklā “1, 2, 3 – tie citi būs drīz…” , “4, 5, 6 – tie mums ar’ nav sveši…” un tagad “7, 8, 9 – areče nu – te viņi!”, kas norisinās Ramatā, Vērsī un Ipiķos.
Ramatas stāstnieki šogad ir piedalījušies arī dažādos citos pasākumos – “Ādama lasījumi jeb dzīves pierakstītāji dienasgrāmatās un atmiņās” un izmēģinājuši uzstāšanos 7. Vidzemes stāstnieku festivālā Valmiermuižā un “Ramatas spēku meklējot”. Ramatas stāstnieku krustmāte Māra Mellēna saka: “Patiess prieks. Ramatas stāstnieces. Košās, vitālās, kas projektus īsteno ar prieku, patikšanu un azartu.”
Ramatas stāstniekiem ir gandarījums, ka viņu darbību novērtē arī pašvaldības pārstāvji. Oktobrī viņi ir tikuši pie savām telpām, to atklāšanas pasākumā 11.oktobrī piedalījās arī Mazsalacas pirmsskolas izglītības iestādes “Dārziņš” vadītāja Saiva Liepa un Mazsalacas apvienības pārvaldes vadītājs Valdis Kampuss. Telpās būs iespējas darboties sev vēlamā laikā un veidā, lai veicinātu stāstniecības tradīciju kvalitatīvu pārmantošanu Latvijas kultūrtelpā, pēc iespējas saglabājot pārmantoto mutvārdu formu, vēstījumu un izceltu tradīcijas dinamiku mūsdienu vidē un saglabātu nemateriālo kultūras mantojumu, kura pastāvēšana balstās pastāvīgā praktizēšanā un nodošanā tālāk.
Bērnības un skolas laika stāsti - Ramata


Bērnības un skolas laika stāsti - Ipiķi
2024.gada 13. septembrī Ramatas, Vērša, Ipiķu un Mazsalacas stāstniekus gaidīja ciemos Mairis Čukurs, kurš rūpējās par mājām “Eglītes”, kurās dzīvojis Reinis Sepps – izcils igauņu tulkotājs, mitologs, dzejnieks, kā arī mežabrālis, kuru izsūtīja uz Sibīriju, bet viņš tik un tā spēja pastāvēt cauri laikiem ar savu alternatīvo garīgo dzīvi. Par Sepu uzņemta dokumentālā filma: Teejuht mütologiasse (“Ceļš uz mitoloģiju”, rež. H. Karis, 1996). Lai iemūžinātu viņa piemiņu, Mõisakilā ir nodibināta Reiņa Seppa draugu biedrība.
Reinis Sepps ir dzimis 1921. gadā, bet 1971. gadā par eposa «Vecā Edda» tulkojuma honorāru viņš Ipiķos nopirka «Eglītes» un tajās nodzīvoja līdz 1995. gadam, kad viņu turpat dārzā netālu no mājas guldīja zemes klēpī.
Rudens saule mūs lutināja, kā apgalvoja I Mairis Čukurs – Eglītēs pagalmā valda pārpasaulīgs miers… Ieejot šaurajās mājas “Eglītes” istabiņās Maira Čukura stāstījums par Reini Seppu uzbūra Seppa klātbūtnes sajūtu – dīvaino, savā mitoloģijas pasaulē dzīvojošo ipiķieti, no kura dažkārt apkārtējie iedzīvotāji pat baidījušies, tomēr viņam piemitis ārkārtīgs pievilkšanas spēks / harisma, kas radīja interesi un drosmi tomēr ar viņu komunicēt. http://kultuur.elu.ee/ke505_sepp.htm
Reinis Sepps “Eglītēs” https://www.sirp.ee/archive/2001/01.06.01/Kirjand/kirjand1-1.html
Paldies Ipiķu pagasta bibliotēkas vadītājai Dignai Liepiņai un Mazsalacas pilsētas bibliotēkas vadītājai Zanei Jeskei par palīdzēšanu Sepa mājas pasākuma organizēšanā.
Tālāk stāstnieku pēcpusdienā ieskanējās dramatiskā nots, jo pasākuma dalībnieku saulaino/mierīgo pēcpusdienu lapenē pie Ipiķu vecās skolas pārtrauca draudīgs negaiss…
Tāds stāstnieku pasākums mums vēl nebija bijis, ka diktafonā ierakstot stāstus dzird vairāk negaisa blīkšķus nekā stāstus… Un ik palaikam izskan arī tramīgāki iesaucieni – “Ak, neieper tik mums blakus!”, jo pērkona dārdi bija pavisam tuvu un troksnis apdullinošs. Dalībnieki smējās, ka Pērkontēvs dusmojas, kad stāstam skolas laiku blēņas… bet stāstnieki ir izturīgi un turpināja stāstīt savus stāstus… Kā vēlāk sapratām, tājā negaisā cieta Burtnieku dižozols. Agitai Lapsai un Dacei Liepai ir patiess prieks par aktīvo jaunizveidoto Ramatas stāstnieku kopu, kura kopā ar Mazsalcas stāstnieku kopu aktīvi darbojas jau trešo gadu projektu ciklā “1, 2, 3 – tie_citi_būs drīz…” , “4, 5, 6 – tie mums ar' nav sveši...” un tagad “7, 8, 9 – areče nu – te viņi!”, kas norisinās Ramatā, Vērsī un Ipiķos.
Šajā projekta daļā pievēršamies vēsturiskajām fotogrāfijām, bērnības un skolas laika stāstiem.
Projekta ietvaros aktīvo iedzīvotāju grupa "Vērsis var" sadarbībā ar Valmieras integrētās bibliotēkas novadpētniecības eksperti Agitu Lapsu un biedrību “Attīstības un inovāciju mācību centrs” turpinās izzināt Igaunijas pierobežas stāstus un notikumus, kā arī vākt un digitalizēt senās fotogrāfijas. Projekts turpināsies līdz 2024.gada novembrim.
Valmieras novada pašvaldības finansētas neformālās iedzīvotāju iniciatīvas grupas/biedrība/nodibinājuma projekta īstenošana LĪGUMS Nr.06.21/3.30.1.2/24/_
Sagatavoja
Dace Liepa projekta “7, 8, 9 – areče nu – te viņi!” vadītāja
Bērnības stāsti Vērsī “7, 8, 9 – areče nu – te viņi!”
2024.gada
14. augustā plkst 15:00 Ramatas, Vērša un Mazsalacas stāstnieki tikās radošajā
namā "Vērši", lai dalītos ar saviem bērnības stāstiem par mājām,
rotaļām un blēņām…
Latvijas stāstnieku asociāciju pārstāvēja stāstniece Māra Mellēna ar savu iedvesmas lekciju par stāstnieku kustības norisēm Latvijā un ārzemēs. Dziesminieces Antras Piekalnītes muzikālie stāsti izraisīja diskusiju par tautasdziesmas tekstiem un to nozīmi. Mazsalacas, Ramatas un Vērša stāstniekiem pievienojās Agita Lapsa ar topošajiem stāstniekiem no Sedas kopienas projekta “Kaimiņš. Pagalms. Vēsture.”.
Mazākie dalībnieki animācijas mākslinieces Dace Liepas vadībā zīmēja savus stāstus.
Šajā projekta daļā pievēršamies vēsturiskajām fotogrāfijām un bērnības stāstiem. Projekta ietvaros aktīvo iedzīvotāju grupa "Vērsis var" sadarbībā ar Valmieras integrētās bibliotēkas novadpētniecības eksperti Agitu Lapsu un biedrību “Attīstības un inovāciju mācību centrs” turpinās izzināt Igaunijas pierobežas stāstus un notikumus, kā arī vākt un digitalizēt senās fotogrāfijas. Projekts turpināsies līdz 2024.gada novembrim.
Valmieras novada pašvaldības finansētas neformālās iedzīvotāju iniciatīvas grupas/biedrība/nodibinājuma projekta īstenošana LĪGUMS Nr.06.21/3.30.1.2/24/_
Bērnības stāsti - Vērsis
2024.gada 14. augustā plkst 15;00 stāstnieku pēcpusdienā radošajā namā "Vērši" sākas aktīvais posms Valmieras novada pašvaldības iedzīvotāju iniciatīvas projektam “7, 8, 9 – areče nu – te viņi!”. Projekts ir turpinājums stāstnieku pēcpusdienām Ramatā, Ipiķos un Vērsī 2022./2023. projektiem “1, 2, 3 – tie citi būs drīz…” un “4, 5, 6 – tie mums ar’ nav sveši…”.
Šajā projekta daļā pievēršamies vēsturiskajām fotogrāfijām un bērnības stāstiem. Projekta ietvaros aktīvo iedzīvotāju grupa "Vērsis var" sadarbībā ar Valmieras integrētās bibliotēkas novadpētniecības eksperti Agitu Lapsu un biedrībām "Aprika"" un “Attīstības un inovāciju mācību centrs” turpinās izzināt Igaunijas pierobežas stāstus un notikumus, kā arī vākt un digitalizēt senās fotogrāfijas. Projekts turpināsies līdz 2024.gada novembrim.
Vēršu radošajā namā:
- klausīsimies tradicionālās kultūras biedrības APRIKA valdes priekšsēdētājas / stāstnieces Māras Mellēnas iedvesmas stāstos par stāstnieku kustības norisēm Latvijā un ārzemēs.,
- stāstīsim savus bērnības stāstus kopā ar Mazsalacas stāstniekiem un Lieni Apsīti,
- izbaudīsim dziesminieces Antras Piekalnītes muzikālos stāstus
- animācijas mākslinieces Dace Liepas vadībā bērni, klausoties stāstos, varēs arī tos uzzīmēt,
- veidosim jaunas sadarbības starp pasākuma dalībniekiem :)
Lūdzam pieteikt apmeklējumu Vasilinai Sermai pa tālruni: 26629244

2023. gada novembrī noslēdzies projekts “4, 5, 6 – tie mums ar’ nav sveši…”
2023.gada novembrī ar tikšanos Ipiķos noslēdzās Valmieras novada pašvaldības iedzīvotāju iniciatīvas projekts “4, 5, 6 – tie mums ar’ nav sveši…”. Projekts ir turpinājums projektam “1, 2, 3 – tie citi būs drīz…” stāstnieku pēcpusdienām Ramatā, Ipiķos un Vērsī.
Projekta dalībnieki kļuva bagātāki ar papildināto vēsturisko fotogrāfiju kolekciju un to stāstiem par vēsturi, dzimtām, mājām, nozīmīgām personībām. Projekta ietvaros sadarbībā ar Valmieras integrētās bibliotēkas novadpētniecības eksperti Agitu Lapsu un biedrību “Attīstības un inovāciju mācību centrs” darbs pie digitalizācijas turpināsies arī pēc projekta noslēguma. Skaisti pārsteigumi uzradās projekta dalībniekiem. Aktīvi meklējot senās fotogrāfijas no Ramatas, Ipiķiem un ciemata Vērsis, informācija tiek izvietota arī sociālajā vietnē Facebook, aicinot pārskatīt iedzīvotājiem savus senos foto albūmus. Tā projektā neklātienē iesaistās jauni dalībnieki. Mums ir liels prieks, ka pēc INFO ievietošanas internetā ir atsaukušies cilvēki, kuri nedzīvo tajā apkaimē un praktiski nav iesaistīti klātienes pasākumos, bet kuriem arhīvā ir projektu interesējošas fotogrāfijas un stāsti, kas caur FB vai e-pastu nonāk pie projekta dalībniekiem. Liels PALDIES Artūram Altbergam, Viesturam Rencim, Valdim Leskam, Lailai Lūsei, Līgai Siliņai par neklātienes foto meklēšanu un stāstu sūtīšanu.
Agitas Lapsas iedvesmas vārdi: “Paldies, Dace Liepa un Ramatas, Vērša, Ipiķu un Mazsalacas ļaudīm par šo atklājumiem bagāto gadu! Es esmu par tikšanos un sirsnīgām sarunām, kas paceļ un iedvesmo, atdod godu iepriekšējo paaudžu veikumam, atgriež mums piederības sajūtu savai zemei un kopienai! Lai mums izdodas labās lietas turpināt!”
Paldies aktīvākajiem stāstu vācējiem – Zanei Jeskei, Lienei Apsītei, Baibai Zilpaušai, Gunitai Penkai, Vasilinai Sermai, Ievai Vītoliņai, Dacei Liepai, Lienei Rokpelnei, Leldei Ančevskai, Inesei Kūlai, Dainai Fronbergai, Zaigai Ivanovai, Sandrai Zālītei, Dacei Tauriņai, Saivai Vējai, Valdim Leskam, Dacei Caunai, Annai Kauliņai, Modrim Meisterim, Olgai un Dainim Rasām, Initai un Sniedzei Sermām, Sandrai Zālītei, Ievai Liepiņai, Daigai Spricei un Ingrīdai Vīķei!
Projekta vadītāja Dace Liepa
Valmieras novada pašvaldības 2023.gada iedzīvotāju iniciatīvas projekts līguma NR. Nr.06.21/3.30.1.2/23/34
Vēsturisko fotogrāfiju stāsti - Ipiķi




Vēsturisko fotogrāfiju stāsti - Ramata

Aicinām uz stāstu pēcpusdienu "Vēsturisko fotogrāfiju stāsti - Ramata" 27. oktobrī plkst. 15.00 Ramatas pagasta bibliotēkā.
Lūdzam pieteikt apmeklējumu bibliotēkas vadītājai Gunitai Penkai pa tālruni: 27300204
Vēsturisko fotogrāfiju stāsti - Vērsis
Aicinām uz stāstu pēcpusdienu "Vēsturisko fotogrāfiju stāsti - Vērsis" 13. oktobrī plkst. 15.00 radošajā namā "Vērši", Vērsis, Ramatas pagasts, Valmieras novads
Lūdzam pieteikt apmeklējumu Vasilinai Sermai pa tālruni: 26629244
Sākās aktīvais posms “4, 5, 6 – tie mums ar’ nav sveši...”

2023.gada 15. septembrī sākās aktīvais posms Valmieras novada pašvaldības iedzīvotāju iniciatīvas projektam “4, 5, 6 – tie mums ar’ nav sveši…”. Projekts ir turpinājums stāstnieku pēcpusdienām Ramatā, Ipiķos un Vērsī projektā “1, 2, 3 – tie citi būs drīz…”.
Šajā projekta daļā pievēršamies vēsturiskajām fotogrāfijām un to stāstiem par vēsturi, dzimtām, mājām, nozīmīgām personībām. Pasākuma dalībnieki saprata, ka vēsturisko fotogrāfiju digitalizācija ir ļoti laikietilpīgs pasākums, jo nepietiek tikai atrast un ieskenēt fotogrāfijas, bet nepieciešams ir arī apraksts par vietu, laiku, personām un objektiem. Projekta ietvaros sadarbībā ar Valmieras integrētās bibliotēkas novadpētniecības eksperti Agitu Lapsu un biedrību “Attīstības un inovāciju mācību centrs” darbs pie digitalizācijas Mazsalacas pilsētas un Ramatas pagasta bibliotēkās turpināsies līdz decembrim.
Paldies aktīvākajiem dalībniekiem – Zanei Jeskei, Lienei Apsītei, Baibai Zilpaušai, Gunitai Penkai, Vasilinai Sermai, Ievai Vītoliņai, Dacei Liepai, Lienei Rokpelnei, Leldei Ančevskai, Inesei Kūlai, Dainai Fronbergai, Zaigai Ivanovai, Sandrai Zālītei, Dacei Tauriņai, Saivai Vējai, Valdim Leskam un Dacei Caunai par stāstu un fotogrāfiju vākšanu un skenēšanu!
Projekta vadītāja Dace Liepa
Foto no Mazsalacas pilsētas un Ramatas pagasta bibliotēkas pasākumiem.
Valmieras novada pašvaldības 2023.gada iedzīvotāju iniciatīvas projekts līguma NR. Nr.06.21/3.30.1.2/23/34
"4, 5, 6 - tie mums ar' nav sveši..." vēsturisko fotogrāfiju stāsti Ramatā, Ipiķos, Vērsī





Ceļš turpināsies projektā "4, 5, 6 - tie mums ar' nav sveši..."

Tiksimies rudenī Ramatā, Ipiķos, Vērsī un Mazsalacā mūsu projekta turpinājumā...
“1, 2, 3 – tie citi būs drīz…” pirmā pasākumu daļa noslēgusies
Ar folkloras kopas “Kokle” (vadītāja Dina Liepa) koncertu un stāstu pēcpusdienu 2023. gada 3. jūnijā radošajā namā “Vērši” noslēdzās Valmieras novada iedzīvotāju iniciatīvas projekts “1, 2, 3 – tie citi būs drīz…”, kuru organizēja projektu vadītāja Dace Liepa un aktīvo iedzīvotāju grupa "Vērsis var" sadarbībā ar biedrību “Attīstības un inovāciju mācību centrs”, tradicionālās kultūras biedrību “APRIKA”, radošo namu “Vērši”, Mazsalacas pilsētas bibliotēku, kā arī ar Ipiķu un Ramatas pagasta bibliotēkām. Paldies Lienei Apsītei, Ivetai Buņķei, Gunitai Penkai un Vasilinai Sermai par aktīvo darbošanos organizējot pasākumus!
Stāstu pēcpusdienās vietējo kopienu
iedzīvotāji Ramatā, Ipiķos un Vērsī, tiekoties ar tradicionālās kultūras
biedrības APRIKA valdes priekšsēdētāju / stāstnieci Māru Mellēnu, Valmieras
bibliotekāres, novadpētnieci / stāstnieci Agitu Lapsu un Valmieras muzeja
vēsturnieci Lieni Rokpelni, iepazina stāstnieku kustību Latvijā un vēstures
liecības par tuvāko apkārtni.
Mums tiešām prieks, ka projekta “1, 2, 3 – tie citi būs drīz…” stāstnieku pasākumiem bija negaidīti liela piekrišana. Projekta gaitā izpētījām vēsturi, dzimtas stāstus un novada teikas par savā apkaimē atrodamiem kultūrvēsturiskajiem objektiem, mājām, nozīmīgām personībām, dzimtām. Dalībniekus interesēja vēsturiskie stāsti un teikas, īpaši tos kuros iesaistīti paši vai dzimtas. Mūsu stāstnieku pēcpusdienās bija iespēja piedalīties jebkuram interesentam gan kā aktīvam stāstniekam, gan introvertam klausītājam.
2. stāstu pēcpusdiena "Tas notika Ipiķos"
Aicinām uz stāstu pēcpusdienu "Tas notika Ipiķos" 12. maijā plkst. 15.00 Ipiķu izstāžu zālē, "Papardes", Ipiķi, Ipiķu pagasts, Valmieras novads, LV-4242
Lūdzam pieteikt apmeklējumu Ivetai Buņķei Iveta.bunke@vb.valmierasnovads.lv vai pa tālruni: 64234330

2. stāstu pēcpusdiena "Tas notika Ramatā"
Aicinām uz stāstu pēcpusdienu "Tas notika Ramatā" 28. aprīlī plkst. 15.00 Ramatas pagasta Kultūras centrāAdrese: "Jaunķīši", Ramata, Ramatas pag., Valmieras nov., LV-4216
Lūdzam pieteikt apmeklējumu bibliotēkas vadītājai Gunitai Penkai pa tālruni: 27300204

1. stāstu pēcpusdiena "Tas notika Vērsī"
Aicinām uz stāstu pēcpusdienu "Tas notika Vērsī" 31. martāplkst. 15.00 radošajā namā "Vērši", Vērsis, Ramatas pagasts, Valmieras novads
Lūdzam pieteikt apmeklējumu Vasilinai Sermai pa tālruni: 26629244
1. stāstu pēcpusdiena "Tas notika Ipiķos"
Aicinām uz stāstu pēcpusdienu "Tas notika Ipiķos" 17. februārī plkst. 15.00 Ipiķu izstāžu zālē, "Papardes", Ipiķi, Ipiķu pagasts, Valmieras novads, LV-4242
Lūdzam pieteikt apmeklējumu Ivetai Buņķei Iveta.bunke@vb.valmierasnovads.lv vai pa tālruni: 64234330